Nemzetközi vita a Nemzetközi Űrállomáson, ami élete vége felé járva a fáradás jeleit mutatja. Az oroszok szerint nem reális a katasztrófa, csak kérdés, hogy mennyi toldozás-foldozás fér bele a realitásba.
A Kapu Tiborral kiegészülő Axiom–4-küldetés indulását késleltető okok között nemcsak az űrhajó készültségének csúszása, a hordozórakéta biztonsági szelepeinek problémája és az időjárás vetődött fel, hanem a Nemzetközi Űrállomás szivárgása is. Ha azt kérdezzük, hogy ez a probléma megoldódott-e, a válasz, hogy nem, sőt valószínűnek tűnik, hogy már nem is fog. Az biztos, hogy a szivárgás az első helyen van az űrállomást fenyegető hibák listáján, minden más komoly vita tárgya az űrállomás két fő technikai szekcióját üzemeltető amerikaiak és oroszok között.
A szabad szemmel nem látható és egyébként is nehezen hozzáférhető helyen található repedéseken keresztül elszivárgó levegő problémája 2019 óta kísérti az orosz Zvezda modult, sokadik visszatérése, amint arról beszámoltunk 2024-ben, már a felszínre hozta az üzemeltető országok közötti feszültséget. Ekkor már több mint másfél kiló levegőt vesztettek naponta a hiba miatt.
Kapcsolódó
Több a közös Farkas Bertalanban és Kapu Tiborban, mint gondolnánk
Több a közös Farkas Bertalanban és Kapu Tiborban, mint gondolnánk
Összehasonlítjuk az első és második magyar űrhajós útját.
A Zvezda modulról érdemes tudni, hogy egy távoli kapcsolatot jelent az első és második magyar űrhajós között, ugyanis azokon a Szaljut űrállomásokon alapul, amiknek legsikeresebb darabját, a Szaljut–6-ot Farkas Bertalan látogathatta meg egykor. Ilyen modul volt a Mir űrállomás alapja, és ez lett volna a Mir–2 egyik fő modulja is – utóbbi helyett végül a Nemzetközi Űrállomás valósult meg.
A Zvezda a harmadik modulként 2000 nyarán kapcsolódott az állomáshoz (ahova egyébként hatalmas Pizza Hut-logóval ellátott hordozórakétán jutott el), de nem ettől régi, hanem mert a fő szerkezeti eleme még 1985 februárjában készült el. Vagyis akkoriban, amikor Farkas Bertalan még a Pajtás újságot dedikálta, és dübörgött a Csikidam.
A Zvezda fedélzetén voltak/vannak a létfenntartó rendszerek, itt volt egyebek között a nyolcvanas évek közepének szokásai szerint fixen beépített, zajos és gyakran meghibásodó Elektron oxigéngenerátor, amit viszonylag hamar, 2000 őszén örökre lekapcsoltak. Ennél fontosabb viszont, hogy a Zvezdán található kapcsolódási ponthoz érkeztek a Szojuz űrhajók, utóbb már csak a teherszállító egységek.
Forrás, szerző: index.hu